Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Pierwsza edycja konferencji „Edukacja-Nowe horyzonty, Nowe Wyzwania już za nami. Konferencja wyjątkowa pod wieloma względami.

Po pierwsze niezwykle ciekawa tematyka mianowicie STEAM, czyli metoda łącząca w nauczaniu elementy science technology, engenering, art and mathematics. W Polsce ze STEAMem jest jak z Yeti, wszyscy wiedzą, że istnieje, ale mało kto go widział. Dlatego zaprosiliśmy największe autorytety w tej dziedzinie panią prof. Marlenę Plebańską z UW i Krzysztofa Kaszubę z Google for education.  Swoje wykłady poprowadzili na scenie, którą firma Moje Bambino zaaranżowała na wzór pracowni STEAMowej. W swojej pracy z uczniami kierujemy się słowami Konfucjusza „Powiedz mi a zapomnę, pokaż a zapamiętam, pozwól działać a zrozumiem”. Dlatego uczestnicy nie tylko usłyszeli i zobaczyli, ale również mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych z duchem metody STEAM.
Tu przechodzimy do drugiego ważnego aspektu konferencji. Przygotowaliśmy bowiem dla uczestników liczne warsztaty. Jeden z nich był wyjątkowy. Poprowadzą go bowiem uczniowie. Oczywiście pod okiem doświadczonego nauczyciela z mojej szkoły pani Agaty Gibas. W końcu najlepiej uczymy się ucząc innych.
Trzecim niezwykle ważnym elementem był panel dyskusyjny „Nowoczesna edukacja oczami…” i tu dajemy trzy kropki. Do udziału zaproszono oczywiście nauczycieli i dyrektora, ale również tych do których edukacja jest skierowana, czyli uczniów i ich rodziców. Jesteśmy pewni, że te różne spojrzenia dadzą pełniejszy obraz edukacji.
Ważnym elementem naszej konferencji była strefa innowacji, którą tworzą firmy związane z edukacją. Na ich stoiskach można było zobaczyć, usłyszeć i dotknąć nowoczesnych narzędzi edukacyjnych.
Chyba żadna konferencja nie może się dziś obejść bez tematu AI. Na naszej konferencji ten temat również się pojawił, ale w unikalnym na skalę Polski ujęciu. Naszym goście będzie bowiem pani Aleksandra Kondrat doktor filozofii, nauczyciel etyki a obecnie pracownik ośrodka doskonalenia nauczycieli w Toruniu, która wygłosiła wykład „Etyczne aspekty sztucznej inteligencji”.
Na koniec wyjątkowe miejsce. Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach pokazuje jasno, że w małych miejscowościach też możemy organizować wielkie imprezy. O czym świadczy również obecność znakomitych gości z Ministerstwa, Kuratorium Oświaty, Władz Samorządowych, Ośrodków Metodycznych, Uczelni Wyższych. Dziękujemy bardzo za zaszczycenie nas swoją obecnością. Dziękujemy partnerom Stefy inspiracji:
Promethean
Prodata
Moje Bambino
Learnetic
Google for Education
Wizjanet
EM-Mulimedia Group
Nowa Era
Proxer

Jednak nie ma konferencji bez uczestników. 140 nauczycieli dyrektorów i przedstawicieli samorządów to liczba, która robi wrażenie. Dziękujemy za waszą obecność. To ona dodaje nam skrzydeł. Już myślimy czym Was zaskoczyć w przyszłym roku. Mamy nadzieję że dołączą do nas osoby nie tylko z naszego województwa.
Na koniec parafrazując Mikołaja Reja:
„Niech Polacy wszyscy znają iż Ślązacy nie gorsi i swą konferencję mają”

 

Copyright © 2024 DOTYKALSCY - monitor w klasie